...OSTATNÍ CHOVANÉ

Karetky nejsou jediným druhem mnou chovaných želv...

Ostatní chované druhy vodních želv

Vodní želvy jsme měli doma už když jsem byl kluk a když jsem se osamostatnil, tak jsem po několika letech k jejich chovu vrátil a postupně objevoval a zamiloval zajímavější a zajímavější druhy, ale asi nejvíce ze všech mě fascinují karetky :)


Trachemys Scripta Elegans
Želva nádherná

Nejčastěji chovaný druh želvy vůbec. Pro svou "nenáročnost" a levnou cenu ji pořídí rodiče každému dítěti, které zatouží po malé želvě. Problém je však ten, že si spousta lidí neuvědomuje, že se o ni musí často starat (čistit akvaterárium), že se želvy dožívají dlouhého věku a hlavně že vyroste a už to nebude ten roztomilý prcek ze zverimexu, a potom se jich sanží zbavit i za cenu toho, že je vypouští do volné přírody, kde jsou silní jedinci schopni přežít (zahrabáni v bahně přežijí i zimu) a jedná se tak o invazivní druh, i přesto že se u nás nemohou rozmnožovat, v jižních zemích evropy, to pro ně však není problém. Z tohoto důvodu byl dovoz a prodej těchto želv zakázán, ale aby nepřišly americké farmy o výdělek, vyšlechtili různé poddruhy (scripta scripta (žlutolící) nebo troosti (Troostova) ), které se od želvy nádherné liší minimálně. Zverimexy potom tyto poddruhy prodávají dost často pod názvem želva nádherná, i když se vlastně o ně nejedná, jen kvůli prodeji a neznalosti "obyčejných" kupujících. Pravou želvu nádhernou poznáte lehce podle oranžového pruhu za očima.

Chovám nádherně zbarveného statného samce měřícího 15 cm a jakmile se mi podaří sehnat od nějakého chovatele dospělou samici, která bude stějně nádherně vybarvená, tak bych chtěl sestavit chovný pár.

Více o chovu najdete např. na: https://cs.wikipedia.org/wiki/Želva_nádherná nebo na spoustě jiných stranách na internetu...


Trachemys Scripta Troosti
Želva Troostova

Vyšlechtěný poddruh želvy nádherné.
V dnešní době zakoupíte ve zverimexu buď tento poddruh a nebo želvu žlutolící (scripta scripta). V mém chovu je samice měřící 22 cm, již 3x snesla vejce, ale tato vejce nebyla oplodněna, protože nemám smace.

Více o chovu: návyky a podmínky pro chov stejné jako u želvy nádherné


Trachemys rubriventris
"Želva červenobřichá" 

Také druh vyšlechtěný na amerických farmách. Tento druh se vyznačuje načervenalým zbarvením karapaxu a sytě oranžovým až červeným zbarvením plastronu.

"Pravá" želva červenobřichá je ale Pseudemys rubriventris, která má barvu karapaxu zbarvenou opravdu do červena

Více o chovu: návyky a podmínky pro chov jako u želvy nádherné


Graptemys pseudogeographica kohnii
Želva mapová

Další lehce poříditelný druh želvy a tudíž často chovaná. Jejím typickým znakem je žlutá kresba na hlavě za očima ve tvaru písmene V, dále znak ve tvaru srpku měsíce, který je za okem a vede až pod jeho úroveň. Na hlavě a na nohou má žluté proužky. Na krunýři má hřbetní kýl, který přechází do zubovitých výběžků. Jedná se o velikostně menší druh než druhy Trachemys.

Chovám samce, který má cca 10 cm

Více na: https://cs.wikipedia.org/wiki/zelva_mapova nebo na jiných webech


Emydura subglobosa
Dlouhokrčka červenobřichá

Mám dva jedince této teplomilné vodní želvy původem z Papue Nové Guinee a Austrálie. Plastron je červený, s věkem se mění na žlutooranžový. Živí se převážně bezobratlými, drobnými obratlovci, rybami a zeleným krmením. Krmit lze i speciálním krmivem pro želvy. Pohlavní dospělosti dosahuje ve druhém až třetím roce. Rozmnožuje se začátkem jara. Mladé želvy jsou prakticky výhradně masožravé - živí se žížalami, červy, rybím masem nebo speciálními krmivy pro želvy. Doporučuje se chov jednoho zvířete, pokud neplánujete potomky. Pozor na zajištění prostoru okolo venkovní nádrže - rády hrabou a často tak chovateli utečou. Nádrž na želvy musí být dostatečně veliká, aby mohli i dospělí jedinci volně plavat. Teplota vody by měla být okolo 25-28 stupňů. V nádrži nesmí chybět souš z kamene či dřeva umístěná pod zdrojem světla, aby se zde mohli vyhřívat a sušit, jinak trpí plísněmi! Filtrace je velice důležitá. Podvýživa je u želv neobvyklá, jsou schopny vydržet dlouhodobý nedostatek příjmu potravy. Není třeba zazimovat.

Více třeba na: https://rybicky.net/atlasostatnich/emydura_cervenobricha


Platemys platycephala
Vousivka ploskohlavá (želva plochohlavá)

se vyskytuje na severu Jižní Ameriky, v povodí Orinoka a severních přítoků Amazonky. Obývá mělké kalužiny či tůně a chodí v lese po zemi. Má mimořádně plochý krunýř dlouhý 14 - 17 cm, který jí umožňuje skrývat se pod kameny a v nánosech vodního detritu. Karapax je tmavý, kaštanově hnědý nebo žlutý s hnědými skvrnami a dvěma podélnými hřebeny. Při ohrožení želva zatáhne všechny vnější části do krunýře, přičemž krk stočí na stranu a hlavu schová pod krunýř. Samec se dá od samice odlišit podle delšího a tenčího ocásku. Želva lochohlavá se živí vodním hmyzem, červy, plži a pulci. Samice snáší do mělké rýhy nebo přímo na povrch půdy jediné vejce a zakrývá ho tlejícím listím. Malá želvička váží po vylíhnutí přibližně 17g a délka karapaxu je 5,3cm. Inkubace trvá asi 4 měsíce. Zbarvení mláďat je podobné jako u dospělců.

Zatím mám dva jedince ve velkém paludáriu společně s Rhinoclemmys pulcherima manni 

Více na: https://en.wikipedia.org/wiki/Twist-necked_turtle nebo na jiných zahraničních webech



Rhinoclemmys pulcherima manni
Želva kouzelná

je nejčastěji dováženým a pravděpodobně také nejsnáze chovatelným taxonem rodu Rhinoclemmys. Vyskytuje v jižní Nikaragui a v severní Kostarice. Obývá zaplavované louky a lesy v okolí řek a vodních ploch. 

Velice kvalitní článek od Petra Heinze o chovu:
https://www.ifauna.cz/terarijni-zvirata/clanky/r/detail/5044/rhinoclemmys-pulcherrima-manni/


Elseya schultzei 
Krátkokrčka Schultzova

Domovem téhle želvy jsou řeky a bažiny na Nové Guinei a dorůstá do 30 cm. Jedná se o masožravou želvu - ryby, hovězí, kuřecí maso, pelety pro želvy (pokud je přijímají). Vejce tohoto druhu jsou křehká a je nutné s nimi zacházet opatrně, inkubují se při vysoké vlhkosti. Mláďata jsou plachá a rychle rostou. Teplota vody by měla být 25-27°.

V chovu mám samce a samici, kteří jsou odděleni, protože samice je na samce agresivní

Více na: https://en.wikipedia.org/wiki/Elseya  nebo na jiných zahraničních webech

zdroj: převzato z https://www.carettochelys.com  a jiných
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky